Ders Adı | Kodu | Yarıyıl | T+U Saat | Kredi | AKTS |
---|---|---|---|---|---|
Etkinlik Yönetimi | HIR 515 | 0 | 3 + 0 | 3 | 6 |
Ön Koşul Dersleri | |
Önerilen Seçmeli Dersler | |
Dersin Dili | Türkçe |
Dersin Seviyesi | YUKSEK_LISANS |
Dersin Türü | Seçmeli |
Dersin Koordinatörü | Doç.Dr. SİMGE ÜNLÜ |
Dersi Verenler | |
Dersin Yardımcıları | |
Dersin Kategorisi | Diğer |
Dersin Amacı | Halkla ilişkilerde etkinlik önceden planlanan sunum, performans, kutlamalar vs. kapsamaktadır. Etkinlik yönetimi ise, tüm etkinlik ve organizasyonların sorunsuz bir şekilde akışını sağlayan süreci tanımlamaktadır. Bu dersin amacı, öğrencilerin halkla ilişkiler etkinlik planlama ve uygulamalarıyla ilgili donanımlı bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır. |
Dersin İçeriği | Bu dersin içeriğini; etkinlik yönetime ilişkin temel kavram ve tanımlamaların yanı sıra halkla ilişkilerde etkinlik türleri, etkinlik süreci, medyanın kullanımı vs. oluşturmaktadır. Ayrıca çeşitli etkinlik uygulamalarından örnekler verilmektedir. |
Kalkınma Amaçları |
---|
# | Ders Öğrenme Çıktıları | Öğretim Yöntemleri | Ölçme Yöntemleri |
---|---|---|---|
1 | Halkla ilişkilerde etkinliklere ilişkin detaylı bilgi sahibi olur. | Anlatım, Soru-Cevap, Beyin Fırtınası, Gösterip Yaptırma, Rol Oynama, | |
2 | Etkinlik planlaması yapabilir. | Anlatım, Soru-Cevap, Beyin Fırtınası, Gösterip Yaptırma, Rol Oynama, | |
3 | Etkinlik sürecinde medyayı etkin olarak kullanabilir. | Anlatım, Soru-Cevap, Beyin Fırtınası, Gösterip Yaptırma, Rol Oynama, | |
4 | Etkinlik yönetimiyle ilgili protokol kurallarına hakim olur. | Anlatım, Soru-Cevap, Beyin Fırtınası, Gösterip Yaptırma, Rol Oynama, | |
5 | Örnek etkinlik uygulamaları gerçekleştirebilir | Anlatım, Soru-Cevap, Beyin Fırtınası, Gösterip Yaptırma, Rol Oynama, |
Hafta | Ders Konuları | Ön Hazırlık |
---|---|---|
1 | Etkinlik kavram ve içeriği | |
2 | Etkinlik türleri | |
3 | Etkinlik planlama süreci | |
4 | Etkinlik yönetimi modelleri | |
5 | Etkinlik yönetiminde medya ilişkiler | |
6 | Etkinlik yönetiminde dijital teknolojilerinin kullanımı | |
7 | Ara Sınav | |
8 | Etkinlik yönetiminde bütçeleme | |
9 | Etkinlik yönetiminde protokol, ilke ve türleri | |
10 | Etkinlik yönetiminde protokol kuralları 1 | |
11 | Etkinlik yönetiminde protokol kuralları 2 | |
12 | Etkinliklerde risk, sorun ve krizler | |
13 | Örnek etkinlik yönetimi uygulama | |
14 | Final |
Kaynaklar | |
---|---|
Ders Notu | |
Ders Kaynakları | Bladen, C., Kennell, J., Abson, E. & a Wilde, N. (2012). Events Management. Routledge. Gültekin, B. (2012). Üniversitelerde Halkla İlişkiler ve Etkinlik Yönetimi Modelleri. İstanbul: Nobel Yayıncılık. Kılanç, R. Ö. (2014). Halkla İlişkiler ve Etkinlik Yönetimi. Kriter Yayınları. Pira, A. (2004).Etkinlik Yönetimi. İstanbul: Mediacat Yayınları |
Sıra | Program Çıktıları | Katkı Düzeyi | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
1 | Halkla İlişkiler ve Reklam faaliyetlerini eleştirel bir gözle değerlendirir. | X | |||||
2 | Halkla İlişkiler ve Reklam alanında analitik düşünme yetisi geliştirir. | X | |||||
3 | Hedef kitleyi Halkla İlişkiler ve Reklam faaliyetlerine yönelik olarak analiz eder. | X | |||||
4 | Halkla İlişkiler ve Reklam alanında alan araştırması unsurlarını tanımlar. | X | |||||
5 | Kurumsal iletişim iile ilgili güncel gelişmeleri takip eder. | X | |||||
6 | Bilgi iletişim teknolojileri bağlamında yeni Halkla İlişkiler ve Reklamcılık anlayışlarının sektöre uygulanmasının bilinci ile hareket eder. | X | |||||
7 | Halkla İlişkiler ve Reklam uygulamaları çerçevesinde kalitenin arttırılmasının öneminin farkındadır. | X | |||||
8 | Halkla İlişkiler ve Reklam alanında medya araçlarını kullanırken etik değerleri göz önünde bulundurur. | X | |||||
9 | Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mesleğini bir yaşam tarzı olarak benimser. | X | |||||
10 | Halkla ilişkiler faaliyetlerinin imaj ve itibar ve markayı geliştirdiğini kavrar. | X |
# | Ders Öğrenme Çıktılarının Program Çıktılarına Katkısı | PÇ 1 | PÇ 2 | PÇ 3 | PÇ 4 | PÇ 5 | PÇ 6 | PÇ 7 | PÇ 8 | PÇ 9 | PÇ 10 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Halkla ilişkilerde etkinliklere ilişkin detaylı bilgi sahibi olur. | ||||||||||
2 | Etkinlik planlaması yapabilir. | ||||||||||
3 | Etkinlik sürecinde medyayı etkin olarak kullanabilir. | ||||||||||
4 | Etkinlik yönetimiyle ilgili protokol kurallarına hakim olur. | ||||||||||
5 | Örnek etkinlik uygulamaları gerçekleştirebilir |
Değerlendirme Sistemi | |
---|---|
Yarıyıl Çalışmaları | Katkı Oranı |
1. Ara Sınav | 50 |
1. Ödev | 15 |
1. Proje / Tasarım | 20 |
2. Ödev | 15 |
Toplam | 100 |
1. Yıl İçinin Başarıya | 50 |
1. Final | 50 |
Toplam | 100 |
AKTS - İş Yükü Etkinlik | Sayı | Süre (Saat) | Toplam İş Yükü (Saat) |
---|---|---|---|
Ders Süresi (Sınav haftası dahildir: 16x toplam ders saati) | 16 | 3 | 48 |
Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi(Ön çalışma, pekiştirme) | 16 | 3 | 48 |
Ara Sınav | 1 | 10 | 10 |
Ödev | 2 | 10 | 20 |
Final | 1 | 25 | 25 |
Proje / Tasarım | 1 | 10 | 10 |
Toplam İş Yükü | 161 | ||
Toplam İş Yükü / 25 (Saat) | 6,44 | ||
Dersin AKTS Kredisi | 6 |